Rüyanızda gördüğünüz nesneyi yazıp ara butonunu tıklayın

Rüyada cehennem görmek


Bir kimsenin rüyasında Cehenneme girdiğini görmesi; o kimsenin muhtaç duruma düşeceğine, keder ve sıkıntıya maruz kalacağına ve âhirette azaba müstahak olacağına delaletle yorumlanmaktadır. Kişinin rüyasında Cehennemin kapısına kadar gelip, içeri girmeden geriye döndüğünü görmesi; o kimsenin işlediği günahlara tövbe ettiğine, kişinin rüyasında Cehennemde insanların azap çektiklerini görmesi; böyle bir rüyanın gösterilmesi; rüya sahibine Allah tarafından bir ihtar ve ikâz niteliğinde olduğuna işaret eder. Ünlü rüya tabircilerine göre: Rüyada cehennem görülmesi değişik şekillerde tabir edilmiştir. Şimdi bunları ayrı ayrı ele alarak okuyucularımıza sunmaya çalışalım.

Câfer-i Sâdıkın yorumuna göre: Bir şahsın rüyasında cehennemi görmesi; o kimsenin câhil birisi olduğuna, fesatlık yaptığına, kendisinde küfür belirtileri olduğuna, rızkının az oluşuna, kıtlık ve sefalet içerisinde hayatını sürdüreceğine yorumlanır.

İmam-ı Nablusînin yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında cehenneme girdiğini görmesi; o kimsenin büyük bir günah işlediğine, rüyasında cehenneme girdiğini ve kendisine bir zarar gelmeden çıktığını görmesi; o kimsenin gam, keder ve üzüntülerinden kurtulacağına işaret eder. Rüyasında kendisine cehennemin yaklaştığını gören kimsenin zalimler tarafından büyük bir zarara maruz bırakılacağına, kişinin rüyasında kendisinin bir başkası tarafından cehenneme götürüldüğünü görmesi; o kişi vasıtasıyla dünyada büyük bir günah işleyeceğine ve dolayısıyla azaba müstahak olacağına yorumlanır.

İbn-î Sîrînin yorumuna göre: Rüyanızda cehenneme girdiğinizi görmeniz; mal varlığınızın yok olması ile muhtaç duruma düşeceğinize, rüyanızda cehenneme girip orada yediğinizi, içtiğinizi, akrep ve yılanlar tarafından ısırıldığınızı, hulâsa her türlü azabı tattığınızı görmeniz; sizin dinsiz birisi olduğunuza, zalim kişilerle iş birliği yaptığınıza, kötü sayılan işlerde bulunduğunuza ve böylece de çok büyük günahlar işleyeceğinize işaretle tabir olunur. Rüyanızda cehennemde bir başkası tarafından yakalanıp ateşe atıldığınızı görmeniz; dünyada iken hakarete maruz kalacağınıza, cehenneme girer girmez hemen çıktığınızı görmeniz; işlediğiniz günahlarınıza tövbe edeceğinize delalet eder.

Bir kimsenin rüyasında cehennemin tabakalarından sakar tabakasını görmesi; o kimsenin sadaka vermeyi terk ettiğine, lüzumsuz şeylerle meşgul olduğuna, cimriliğine ve kıyamet gününü inkâr ettiğine, cehennemin tabakalarından saîr tabakasını gören kimsenin; şeytan ahlâkı ile ahlâklandığına yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında cehennemin tabakalarından hâviye tabakasını görmesi; o kimsenin ölçü ve tartılarında noksanlık yapacağına ve kıyamet gününde o kimsenin hayır ve iyiliklerinin eksik geleceğine delalet eder. Bir kimsenin rüyasında cehennemin tabakalarından cahîm tabakasını görmesi; o kimsenin haddi aşıp sapıklık yapacağına, dünya iyiliklerini âhir et iyiliklerine tercih edeceğine ve nifak çıkardığından dolayı da âhirette cehennemin en alt tabakasında azap göreceğine işaret eder. Kişinin rüyasında cehennemin tabakalarından lezâ tabakasını görmesi; o kimsenin mal biriktirip Allahın hakkı olan zekâtı vermeyeceğine, rüyasında hutame tabakasını görmesi; o kimsenin insanlar aleyhinde koğuculuk yaparak onları taklid ettiğine ve yine mal biriktirip Allahın hakkı olan zekâtı vermeyeceğine yorumlanır.

Bir kimsenin rüyasında cehenneme girip zakkum ağacından yediğini veya cehennem ehlinin yanık yaralarından akan kanlı ve irinli suları içtiğini görmesi; o kimsenin din işlerinde bidatçi olduğuna, zalim kimseler ile ortaklık yaptığına, kâfirlerin izinden gittiğine, müşriklerin ve alaycıların ahlâkı ile ahlâklandığına, peygamberlere muhalefet ettiğine, muttaki kimseleri terk ettiğine, dinden çıktığına ve Allahın hakkını ifa etmediğine ve cimrilik ederek hakkı sahibine vermediğine ve Allahı yarattığı mahlûkuna benzettiğine delaletle tabir olunur. Rüyasında cehenneme girip sonra da oradan çıktığını gören kimsenin inşâallah cennete gireceğine, ya da bir günah işleyip ondan tevbe edeceğine işaret eder. 4084Rüyada cehennem görmek (21703) defa okundu.
Benzer rüya yorumları:

cehennem için yapılan yorumlar
Yazan: FILIZ (2016-12-24 10:29:58)

Rüyamda kendimi cehennemde gördüm ve bana ole geldi sanki şeytan orasını şefi gibiymiş ve bana söylediklerini yaptım ama Allaha hep yalvardım ve rüyamda zombileri ateşe atim.Yazan: Murat (2014-10-12 09:31:30)

Merhaba ben ruyamda Patronumun kadasini duvara vurarak bi anda yok olup cehennem gibi bi yere geldigimizi gordum atese hafiften yaklasti geri cekildi bnde o refleksle uyandim .Yazan: Furkan (2014-07-11 14:54:57)

Rüyamda ateş yeri gördüm sanırım cehennemdi şeytan gibi biri vardı ateş yanıyodu ama bana hiç dokunmadı ben korktum bu ruya neye gırıyo anlamadım uyandım sonraYazan: merve (2014-04-07 06:18:45)

merhaba ben ruyamda bir anda heryer kapkaara oluyordu ve ardından ay koskocaman oldu ve rengi turuncuya dondu ardından gemiyle insanlar havadan geciyordun bazıları dusuyor bazıları keyifle gecıyordu.benden bir balkondan olup biteni izliyodumYazan: yusuf (2014-03-12 19:50:17)

ben rüyamda hem cenneti hem cehennemi gördüm beni şehitlere saygısızlık yaptıgım amacıyla cehenneme atacaklardı birden uykumdan uyandımYazan: mesut (2014-02-28 11:07:09)

Ben cehennem ateşine girdim ama yanmıyor ve ateş sıcaklığını bile hissetmiyordum.Yazan: ahmet altun (2014-02-07 12:44:10)

cehennemlik oldugumu anladimYazan: talip (2014-02-06 05:10:54)

Merhaba ben ruyamda hennemi gordum sag tarafimda siyah elbiseliler sol tarafimda kirmizi elbiseliler ortada ise kefenliler sol taraftaki kirmizi geylilerin icinde birin kisa boylu ve kel konusuyordu arapca soyluyordu bir sure konustuktan sonra eliyle kefenliler icerisindeki kadina isaret eti ve kadin komaya basladi cehennem bir anda cennet oldu ama kadin bir cangala takildi ce bir anda alev aldi bagirarak cehenneme dustu ve korktum hemen uyandim ne anlama geliyo bana yardimci olun lutfenYazan: funda (2014-01-27 19:16:45)

bende rüyamda cehennemi gördüm bir sürü kadın vardı gözümün önünde yanıyolardı bi yerde insanların ismi yazıyodu ismi yazan çıkıyodu bende çok ağlıyodum adımın yazmasını bekliyodu sonra uyandım ama ben uymadan önce yanlş yolda olanlar için dua ettm bundam olabilir etkilenmş olabiilirmYazan: fatma (2014-01-25 00:01:35)

rüyamda önce cennetin üzerinde uçuyordum aşagı baktıgımda ise cennette ne bir ağaç ne ırmak yoktu ama güzel renklerden toprak parçaları dağlar vardı ben kimse yok diye sıkıldım biraz daha uçtum cehenneme baktım ayagımı yere koydugumda korktum ama oradada kimse yoktu ateşde yoktu sadece siyahlıklar çirkin bir yertabakası vardı ben daha fazla bakmadan geri dönüp cennete geldim ve uyandımYazan: haci (2013-11-04 23:31:01)

Hayirli gunler ben ruyamda karanlikta yuruyorum ama hic bir yer gozukmuyo yanimda biri daha var ama onu gormuyorum tanimiyorum cehennemin kapisindan geciyoruz bir adam cigligi duydum korkuyla uyandim ruyama yorum yaparsaniz sevinirim tsk ederim ilginiz icinYazan: cihan (2013-08-19 02:20:06)

merhaba. ben ruyanda cehennemde oldugumu gordum sonra cember halınde atesın bana yaklastıgını ve ben o atesı bı hortum suyla sondurmeye calıstıgımı goruyodm. acaba nasıl yorumlayabılırsınız ?Yazan: hülya eroğlu (2013-08-14 13:09:33)

rüyamda cennet ve cehennem vardı ben aradaydım bir tane kadın cehenneme doğru çekildi.kadın tanıdığım bir sanatçıydı.sonra rüyamda uyandım eşim masada yemek yiyor bu nu ona anlatıyorum. bu arada evde bir arkadaşım varmış onu biyere gönderiyorum çabuk ol diye kızıyorum. çabuk gel kavaltı yapacaz diyorum.. mutfakta bişeler yapıyordum uyandım..Yazan: zeynep (2013-07-26 00:58:09)

merhaba ben rüyamda cehennem gördüm tam aşşağıya uçarken geri döndümYazan: melikşan (2013-04-10 16:35:56)

ben sıcak suyun kenerında kendimi gürdüm suyun rengi çok temizdi ama sıcak olduğunu söylediler bu cehenem suyunda 4 kişi vardı kafaları yeşildi onların müslüman olduğu söylendi ve bir müdet cehennemde kalacakları söylenildi . rüyamın yorumunu bu saygılarımı sunarımYazan: Osman (2013-04-09 20:17:17)

Merhaba Ben rüyamda cehenemi gördüm AMa cehennem de ziratköprüsünden hizlica geciyormusum.ordaki cigliklardan o kadar korkmussumki.bende korkudan bagrip agliyormussum Bir yandan da kelimeyi saadet getiriyormussum. Lütfen CVP yazinYazan: nilufer (2012-02-07 09:57:54)

merhaba ben rüyamda cehennemi gördüm ama çok güzeldi cehennem diye beni biri götürmeye çalıştı kapısından döndümYazan: mustafa (2011-10-05 19:38:34)

merhaba ben rüyamda 20 tane mezarın başında olduğumu ve mezarların açık olduğunu mezarın başında bir adamın açık mezarda yatanların suratlarına birer maske koyduğunu mezarların hepsinin inlediğini ve son mezar inlediğinde ayağim altındaki toprağın kaydığını ve 7 kat toprak altına düştüğümü gördümBu rüyaya yorum yazmak veya kendi rüyanızı yazmak istermisiniz?


Adınız :

E-posta :
(Epostanızı diğer kullanıcılar göremez)

Yorumunuz:


reklam - gizlilik