Rüyanızda gördüğünüz nesneyi yazıp ara butonunu tıklayın

Rüyada zülkarneyn görmek


Rüyada Zülkarneyn görmenin anlamı biraz karmaşık gelebilir. Zülkarneyn hakkında detaylı bilgi aşağıdadır.

Bir kişinin rüyasında Zülkarneyni görmesi; o kimsenin önemli ve büyük bir kimseye muhtaç olduğundan dolayı şefaat etmeye ve o kimsenin ihtiyacını görmeye yorumlanır.

Zülkarneyn kimdir
Kur ân da geçer. Allah ondan övgü ile bahsetmiştir. Peygamber mi, yoksa veli mi olduğu ihtilâf konusu olmuştur.

Zülkarneyn kelimesi Arapçadır. Zü ve karneyn kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Zü, sahip ve malik demektir. Karn ise, boynuz, perçem, tepe, zaman, güneş anlamlarına gelir. Karneyn, karn ın tesniyesi yani iki tanesi demektir. Buna göre Zülkarneyn kelimesi iki boynuz sahibi şeklinde tercüme edilir (el-Firuzabadî, el-Kamusu l-Muhît, Kahire 1332, IV, 257 vd).

Zülkarneyn in kim oluğu ve neden kendisine bu lakabın takıldığı konusu, eskiden beri tartışmalı bir husus olarak devam etmiştir. Kendisine Zülkarneyn denilmesi, alimler tarafından, başının iki yanında iki boynuza benzer çıkıntıların bulunması, dünyanın şark ve garbını dolaşması, başının iki yanının bakırdan olması, örülmüş iki deste saçı olması, Allah ın kendisine nur ve zulmeti musahhar kılması (emrine vermesi), yürürken nurun önünden, zulmetin ise arkasından gelmesi, şecaatı dolayısıyle bu lakabı almış bulunması, rüyasında gökyüzüne çıktığını ve güneşin iki tarafına asıldığını görmesi anlamlarında yorumlanmıştır. 1471Rüyada zülkarneyn görmek (5080) defa okundu.
Benzer rüya yorumları: zülkarneyn görmek

zülkarneyn için yapılan yorumlar

Bu rüyaya yorum yazmak veya kendi rüyanızı yazmak istermisiniz?


Adınız :

E-posta :
(Epostanızı diğer kullanıcılar göremez)

Yorumunuz:


reklam - gizlilik